iki tutam saç : dersim’in kayıp kızları / two locks of hair the missing girls of dersim

dersimli şemsi karakoç’un ailesi, 70 küsur yıldır iki tutam saçla kayıp iki kızlarını arıyor. annesinin ölene dek koynunda sakladığı saçlar, 1984’ten beri kızı şemsi karakoç’a emanet.

şemsi karakoç’un elinde iki tutam saç var. 75 yıl önce annesinin sımsıkı bağladığı aynı bez parçasına sarılı hâlâ. düğümleri açarken zorlanıyor, gözyalarını da tutamıyor. saç tutamları iki ablasına ait. şemsi ve sakine’ye…

şemsi karakoç, 1938’de kaybolan ablasıyla aynı adı taşıyor. zaten aşiretinde doğan pek çok kıza ya şemsi adı verilmiş ya da sakine.

annesi kızlarının ilk kâkülllerini 1936’da kesmiş. adetmiş. 1938’den sonra kızlarından geriye tek hatıra, bu iki tutam saç kalmış. şemsi karakoç, “birden askerler basınca annemle yengem kaçmış. babaannemle dedem dağılmış. çocuklar dağılmış. aşiretin yüzde 20’sinin adı şemsi ve sakine… annem yıllarca ağladı. ‘acaba açlar mı? ne yapıyorlar?’ diyordu. annemin yaşadığı acıları kimse yaşamasın… ablalarım kaybolunca tek hazinemiz bu kaldı. annem boynunda gezdirmiş. hiç çıkarmamış. ölmeden önce bana verdi. eğer öldülerse tek isteğimiz mezarına bir toprak dökmek” diyor.

70 küsur yıldır sahibini arayan iki tutam saç, 1984’ten beri şemsi karakoç’a emanet.

dersim katliamı sonrasında, katledilen ailelerini çocuklarının akıbetinin ne olduğu uzun yıllar belirsiz kaldı. İki araştırmacı dersim’in kayıp kızlarının izini sürdü. 5 yıllık çalışmaları boyunca 72 kayıp hikâyesine ulaştı. ‘İki Tutam Saç, Dersim’in Kayıp Kızları…’ bu hikayelerden oluşturuldu.

between 1937-38, the turkish state launched military operations against the town of dersim, where the majority of inhabitants were kurdish and alevi, claiming to bring “civilization”. thousand of people were killed and thousands more were exiled. during the massacre and banishment, hundreds of girls were given to high rank soldiers’ families to be “turkified”. this reality was unknown for years. this film exposes the truth of what happened through the story of those missing girls.

türkçe / english subtitled !!!

indir / download:
https://rapidshare.com/files/1742943260/iki_tutam_sac.part1.rar
https://rapidshare.com/files/3452062660/iki_tutam_sac.part2.rar
https://rapidshare.com/files/1182980903/iki_tutam_sac.part3.rar

2 Yanıt “iki tutam saç : dersim’in kayıp kızları / two locks of hair the missing girls of dersim”

  1. kitkurd Says:

    Lisedeki sınıfımızda adı “Bellur” olan bir arkadaş vardı. Bir türlü arkadaşlık kuramadığım. Bir gün böyle soğuk davranmasının sebebini sorduğumda, sen dersimi biliyormusun dedi. Dersim ismini ilk defa duydum. Sonra Barbaros Baykara’nın romanlarından birkaç bilgi kırıntısı öğrenebildim. Necip Fazıl Kısakürek’in Son Devrin Din Mazlumlarında iki üç sayfalık bir bilgi vardı. İnsanın kanını donduran… Neden yaptılar, niçin yaptılar böyle bir şeyi, hala anlayamıyorum.
    Paylaşım için teşekkürler

  2. Sevgili Kitkurd,

    Dersimi neden mi yaptilar ? Soruna cevaben yaza bilecegimiz tek sey Kürdistan tarihi ile ilgilenmen olur. Neden oldugunu ögrenirsin.35 cocugu Roborskide neden katledilerse, Dersim de olan da o dur.

    Sana iyi okumalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: