it iti ısırmaz – bir alan araştırması / istanbul’da yaşayan trans kadınların sorunları

” kendi olmanın bedelini ağır ödüyor trans kadınlar. bu bedel bazen para, tendeki yaralar, ruhtaki bereler ve bazen de ne yazık ki hayatlar oluyor. kimi zaman sokakta yürümek dahi külfet oluyor. ne de olsa polise göre toplum ahlakını kirletiyor trans kadınlar; trafiği aksatıyorlarmış, oralarını buralarını açıyorlarmış! öyle diyor polis. karakollarda boş kâğıtlar imzalatılıyor zorla; gerisini sen doldur polis amca! kapılar kırılıyor, evlere biber gazı atılıyor, yaka paça insanlar evlerinden, insanlıklarından çıkarılıyor. hani bazen yaşamak bile külfet oluyor cinsinden! sorduk, ‘size şiddet uygulayan polislerden şikâyetçi misiniz?” diye. ‘şikâyetçiyiz ama ne yapalım; it iti ısırmaz’ dediler, aldık cevabımızı! madem böyle, polisin şiddetini kitabın adıyla da açık edelim dedik. kitabımızın adı “it iti ısırmaz” oldu.”

116 trans kadının katılımıyla gerçekleştirdiğimiz araştırmada, çok çarpıcı olan ama bizleri ne yazık ki hiç de şaşırtmayan veriler elde ettik. trans kadınlar başta polisten olmak üzere, gündelik yaşamda seks işçiliği yapıyorsa müşterilerinden, kamu hizmeti almak istediğinde taksi ve otobüs şoförlerinden, restorandaki işletmecilerden, garsonlardan yoğun bir biçimde fiziksel ve psikolojik şiddet görmekteler.

yaşamlarını kimlikleriyle idame ettirebilmek için yaşadığı memleketinden göç etmek zorunda bırakılan, evlilik baskısı gören, zorla geneleve götürülen, eğitimini yarıda kesmek zorunda kalan, kaldığı yurttan atılan, hastane kapılarından kovulan ve yaşadığı tüm bu zorluklar sonucunda intihar etmeyi düşünmüş ve intiharı denemiş trans kadınlar vardı çalışmamızda.

umuyoruz ki, bu araştırma sonuç kitabı trans kadınların kimliklerinden ötürü yaşadığı yoğun acıyı bir nebze de olsa anlatabilmiştir. bu kitap, kendi olmanın bedelini yaşamlarıyla ödemiş trans kadınlara ithaf olunur… ”

a research about the difficulties that the trans women have in their daily life because of their orientation.

türkçe / turkish !!!

indir / download:
https://rapidshare.com/files/812952159/it_iti_isirmaz.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: