sesim rüzgara – modern bir sürgün hikayesi / wind carry my voice – a modern story of exile

gidişleriyle ıssızlaşmış sokaklarda lodosun estiği geceler sesleri duyuldu tıpkı yıllar önce olduğu gibi… seslere dayanamayanlar sandallara, teknelere atlayıp bazılarını gizlice geri getirmeye gittiler ve adaya yanaştıklarında gördükleri manzarayı bir daha hiç unutamadılar. sürgündeki seksen bin köpek denizin ortasındaki bu çorak kara parçasında kendilerini alıp götürecek birilerini bekliyordu. ne var ki, hayat artık onları geri getirtmeyecek kadar modernleşmişti.

belgesel, 1910 yılında sivriada’ya sürülen ve dönemin zihniyet çekişmelerinin en önemli figürlerinden biri olan istanbul’un sokak köpeklerinin serüvenini konu alıyor. daha önce 1800’lerde iki defa daha sürgüne gönderilip geri getirilen köpekler yıllar sonra trablusgarp, balkan ve I. dünya savaşları’nın eşiğinde son sürgünlerine giderler.

when the southeast wind blew at nights on the desolated streets that they left, their howls were heard just like it used to be many years ago… people who succumbed to these voices, getting on boats and dinghies, went to bring some of them back secretly. however, when they drew near to the island, they saw something they could never forget. 80.000 dogs in exile were waiting for an unexpected guest to take them away from this arid piece of land in the middle of the sea. but now life was too modernized to allow their return.

the documentary tells that the exile story of the istanbul’s street dogs which were the main figures of the mentality conflicts within the modernization movements in 1910.

türkçe / english subtitled !!!

indir / download:
https://rapidshare.com/files/3178894367/sesim_ruzgara.part1.rar
https://rapidshare.com/files/801988795/sesim_ruzgara.part2.rar
https://rapidshare.com/files/3602958995/sesim_ruzgara.part3.rar
https://rapidshare.com/files/925354366/sesim_ruzgara.part4.rar

Bir Yanıt “sesim rüzgara – modern bir sürgün hikayesi / wind carry my voice – a modern story of exile”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: