bandista – sınırsız ulussuz sürgünsüz / no border no nation no exile


festus okey’in beyoğlu’nda polis tarafından öldürülüşünün üzerinden 5 yıl geçti. festus bu topraklardaki devlet şiddetinin ne ilk kurbanıydı, ne de sınırlarda, denizlerde, kentlerin ortalarında, devlet kurumlarında ve sivil faşistlerin elinde öldürülen, ölüme terk edilen son göçmendi.

herkes yerlidir, herkes göçmen. kimse sebepsiz göçmez. sebep savaş, sürgün, ekolojik ve ekonomik kriz, pogrom yahut soykırım, ayrımcılık ya da daha iyi bir yaşam arzusu olabilir. ulus-devlet sınırları, duvarlar, tel örgüler, özel silahlı birlikler, ölüm tehdidi, tek saiki hayatta kalmak olan bu dalganın önüne geçemiyor, geçemez ve geçmemeli.

göçmen karşıtlığı, ifadesini bizzat devletin güvenlik güçlerinin eylemlerinde ve politikasında bulabildiği kadar, gündelik hayatın içinde, sivil faşist saldırılarda, güvenceli sektörlerin meslek birliklerinde ya da güvencesiz emekçilerin ayrımcı şiddetinde bulabilir. buna karşın, muhalefet ve mukavemet âleminin  gücünü sınırları aşan, enternasyonel ve müşterek mücadeleden aldığını unutmayarak, göçmen hareketini sınıf mücadelesine ve ırkçılık-milliyetçilik karşıtı harekete içkin kılmayı hedeflemeliyiz.

toplama kampları yaşıyor göçmenlerin tutulduğu hapishanelerde “misafirhane” adı altında, kırımlar sürüyor akdeniz’de, Meriç’te ve var olan her sınırda. insanlar dövülüyor, sürülüyor, öldürülüyor, avlanıyor, türkiye’de, yunanistan’da, italya’da, almanya’da… mücadele ve dayanışma sürüyor tüm dünyada… sınırsız-ulussuz-sürgünsüz…

it has been five years since festus okey was murdered by the police in beyoglu. festus was neither the first victim of state violence, nor the last immigrant left to die or killed at the borders, out in the sea, in the middle of the cities, in state institutions or left to die in the hands of civilian fascists.

everyone is a local, everyone is a migrant. nobody flees without a reason. the reason might be war, exile, ecological and economic crisis, pogrom or genocide, discrimination or a desire to live a better life. nation-state borders, walls, barbed wires, private security forces, death threats, do not, cannot and should not stop the wave of migrants whose only motive is to survive.

anti-immigrant sentiments find their expressions in and through the actions and policies of the state as well as in daily life, in civilian fascist attacks, in professional associations of various sectors or in the discriminatory violence of precarious workers. against this, we should strive to make immigration movement immanent to class struggle and anti-fascist /anti-nationalist movement remembering that the world of dissent and resistance gain its power from our international and collective struggle.

concentration camps still exit under the name of “guesthouses” in which immigrants are kept, decimation continues in the mediterranean, in the evros region, and every existing border. people are being beaten, deported, killed, and hunted in turkey, greece, italy, and germany… struggle and solidarity continue all over the world… no border-no nation-no exile…

indir / download:

https://rapidshare.com/files/163585333/bandista-sinirsiz_ulussuz_surgunsuz.zip

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: