dil yarası – türkiye’de eğitimde anadilinin kullanılmaması sorunu ve kürt öğrencilerin deneyimleri / kula ziman: kêşeya bikarneanîna zimanê zikmakî di perwerdeyê de û serhatiyên xwendekarên kurd li tirkiyeyê / scar of tongue: consequences of the ban on the use of mother tongue in education and experiences of kurdish students in turkey

 

eğitimde anadilinin kullanılması, bir insan hakkıdır.

ancak türkiye’de -herkese standart bir kimlik ve yaşam tarzı dayatan vatandaşlık anlayışı nedeniyle- kürtler eğitimde anadillerini kullanma hakkından mahrum edilmektedir.

“dil yarası”, bu sorun alanlarını odağına alan bir çalışmadır. bu çalışmanın başlıca iki gayesi vardır: ilki, eğitimde kürtçenin kullanılmamasının yarattığı siyasal, toplumsal, ekonomik, psikolojik, eğitsel ve dilsel tahribatları ortaya koymaktır.ikincisi ise, bu tahribatları ortadan kaldırmaya yönelik tedbirlerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. bunun için “dil yarası”, hem türkiye’nin sorunlu siyasal mirasına işaret etmiş, hem bu mirasın yaratmaya devam ettiği sorunları tespit etmiş ve hem de sahada elde ettiği bulguları kuramsal analizler ve farklı ülkelerin deneyimleriyle birlikte ele alıp kısa ve orta vadede hayata geçirilebilecek çözüm önerileri sunmuştur.

“kula ziman” hêvîdar e ku piştevan û hander be ji bo berdewambûn û kûrtirbûna nîqaşên ku îro derheqê bikaranîna zimanê zikmakî di perwerdeyê de têne gerandin û, herwiha, li tirkiyeyê –bikaranîna kurdî di perwedeyê de jî tê de – têgihiştineke pirzimanî bê pêşxistin di perwerdeyê de.

“scar of tongue” aims to contribute to deepening of the current debates on mother tongue-based education and to development of an understanding of multilingual education – involving the use of kurdish in education- in turkey.

türkçe / kurdi / english

indir / download:

türkçe:
https://rapidshare.com/files/3626952200/dil%20yarasi.rar

kurdish:
https://rapidshare.com/files/1005895653/KulaZiman.rar

english:
https://rapidshare.com/files/339818671/scaroftongue.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: