çöp savaşçısı / garbage warrior

kırk seneden beri geri dönüşümlü materyaller kullanarak, merkezi şebeke sistemlerinden bağımsız, %100 sürdürülebilir evler inşa eden amerikalı mimar michael reynolds’ın ilham verici mücadelesini konu alan belgeseli garbage warrior’ı izledikten sonra, bazı şeylerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. michael reynolds’ın ortaya çıkarmış olduğu %100 sürdürülebilir yaşamı olanaklı kılan bu becerikli evlerin adı earthship’dir.

earthship’ler yağmur ve kar suyunu toplayarak 4 defa kullanmakta ve kişi başı günlük ortalama su kullanım miktarını 300 lt’den 75 lt’ye düşürmekte, bu sayede su şebeke hattına olan bağlanma ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. earthship’ler güneşin ve rüzgârın enerjisini kullanarak sürdürülebilir yöntemlerle elektrik üretip akülerde depolamakta, böylece elektrik şebeke hattına olan bağlanma ihtiyacını da ortadan kaldırmaktadır.

earthshipler küvet ve lavabodan gelen gelen gri suyu evin içerisinde bitkilerin yetiştiği botanik hücrelerde arındırmakta, bitkiler tarafından arındırılan suyu ise sifon suyu olarak tekrar kullanmaktadır. sifonun çekilmesinden sonra ortaya çıkan suyun ise dışarıda toprağa gömülü bir septik tankta çözünmesi sağlanmakta ve sıvı gübre olarak dış mekan botanik hücrelerinde tekrar kullanılması gerçekleşmektedir. böylece kanalizasyon hattına bağlanma ihtiyacı ortadan kalkmaktadır.

bu arındırma işlemi sırasında bitkiler doğal olarak çok sağlıklı bir şekilde beslenmekte ve iç mekan botanik hücrelerinde yıl boyu %100 doğal gıda üretimi sağlanabilmektedir. aynı zamanda bu bitkiler sağlık ve estetik açısından faydalı bir ortam oluşturmakta ve iç mekanın havasını temizleyerek ev sahipleri için bol oksijenli bir yaşama ortamı sağlamaktadır.

bütün bu olumlu özelliklerine rağmen earthship’lerin inşaları engellenmeye çalışılmış ancak michael reynolds ve ekibinin verdiği mücadele sayesinde earthship’lerin ortaya çıkışı durdurulamamıştır. şimdi sıra dünya çapında insanlara, hayatlarını kendi avuçlarının içine alabilme ve iklim değişikliği ile savaşabilme yeteneği verecek bu evleri ulaştırmaktadır. gerek iklim değişikliği gerekse doğal kaynaklarımızın tükenmesi gibi sebeplerle sahiplerinin bütün temel ihtiyaçlarını karşılayan evleri geri dönüşümlü materyallerle inşa etmeye başlayacağımız 21. yüzyılın başlarında earthship’ler model alınma özelliklerini hala koruyorlar.

belgesel michael’in mücadelesini ve yaşanabilir alanlar yaratmak için earthship modelini anlatıyor.

garbage warrior is a documentary about architect mike reynolds, inventor of the earthship style of building. it follows reynolds’ and how he developed the earthship style of building and his struggle with the legislature of taos, new mexico, the location of his experimental earthship community, in order to be allowed to build homes that do not match the structures of local building codes.

türkçe altyazılı / english (turkish hardcoded subtitled)!!!

indir / download:

https://rapidshare.com/files/1288827213/cop%20savascisi.part1.rar
https://rapidshare.com/files/1275389922/cop%20savascisi.part2.rar
https://rapidshare.com/files/3553597241/cop%20savascisi.part3.rar
https://rapidshare.com/files/2836073080/cop%20savascisi.part4.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: