fahrenheit 451

“fahrenheit 451”, ray bradbury’nin 1951’te ilk defa basılan ünlü bilim kurgu romanından 1966′ da truffaut tarafından sinemaya uyarlanmıştır. baskıcı bir gelecek toplumunun anlatıldığı film distopya olarak da sınıflandırılabilir.

film, kitapların itfayeciler tarafından yakıldığı, insanların sadece televizyonda beyin yıkayıcı şovlar izlediği ve kitap bulundurup düşünen insanların yok edildiği bir gelecekte geçmektedir.yazarı bradbury,l.a weekly’nin editörü mary boyle johnston’ın kendisiyle yaptığı röportajda totaliter ve baskıcı bir rejimin varlığı dışında tv’nin okumaya olan etkisini de sorguladığını,burada da devletin yaptıkları kadar halkın tv başına çökerek yapmadıklarının da sorgulaması gerektiğini belirtmiştir. filmin uyarlandığı kitap adını, kağıdın 451 fahrenheit’ta tutuşmasından almaktadır.

yukarıda “sınıflandırılabilir” dedik, elbette sınıflandırılmayabilir de..insanların tv başına kendilerini f-tipi hücrelere hapseder gibi hapsettikleri,kendilerini muhalif kabul eden unsurların yaptıkları eylemlerin tv’de çıkmasına sevindiği, ” haberleri almak ” için o dezenformasyon merkezi önüne kurulduklarını söyleyerek tv izlemelerini meşrulaştırdıkları, hele de nezih kitabevi isimli kırtasiyeciden bozma, kitap da bulunduran dükkanların ( başka sıfatı hak etmiyorlar ) bulunduğu bir coğrafyadaysanız, hele underground poetix isimli bir dergi “türk örf ve adetlerine, ahlak yapısına uymuyor” gibi bir sebeple, metis yayınlarından çıkan ajanda milliyetçi-faşist söylemlerle satıştan kaldırılıyorsa,ardından nezih kitabevi’ nin bu tavrı faşist odaklar tarafından,ki bahsi geçen partinin başkanı da emekli bir paşazade’dir,örnek gösterilip kabalcı ya da istiklal kitabevi gibi kitabevleri basılıp tehditler savruluyorsa “fahrenheit 451” bir distopyanın değil,yaşanılan günün evrileceği yarının adıdır…

faşistlerin kabalcı baskını:

http://www.youtube.com/watch?v=f4DcGNyS5yw&feature=player_embedded

****video is added to the post, informing the readers about how fascists use force for preventing a bookstore selling an agenda pressed by metis publishing house.the things that make them crazy are the pages about atatürk, and the ermenian genocide. the video is captured in 2011****

based on the 1951 ray bradbury novel of the same name. guy montag is a firefighter who lives in a lonely, isolated society where books have been outlawed by a government fearing an independent-thinking public. it is the duty of firefighters to burn any books on sight or said collections that have been reported by informants. people in this society including montag’s wife are drugged into compliancy and get their information from wall-length television screens.

türkçe altyazılı / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/448198905/Fahrenheit.451.1966.part1.rar
http://rapidshare.com/files/448199120/Fahrenheit.451.1966.part2.rar
http://rapidshare.com/files/448198475/Fahrenheit.451.1966.part3.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: