şişir beni / super size me

“ şişir beni ” milyar dolarlık reklam bütçeleri, pazar araştırmaları, emlak imparatorlukları, akıl almaz lobi faaliyetleri, kapalı kapılar ardında geliştirdikleri gıda teknoloji ile dünyanın en önemli endüstrilerinden birisi olan fast-food sanayinin ipliğini pazara çıkarıyor.

özel çocuk menüleri, doğum günü kutlamaları, ayda bir değişen oyuncak çeşitleri, palyaçoları, oyun parkları, çizgi filmleri ile yetişecek yeni nesli kendine bağımlı kılmaya çalışan fast-food dükkanları gerçekte ne kadar masum?

amerika’nın en büyük asgari ücretle çalışan insan grubunu barındıran fast-food endüstrisi, çalışanlarına ne kadar adil davranıyor? Nüfusun yüzde 60’ını tehdit etmeye başlamış olan obezite ve aşırı kilo sorunları hakkında fast-food zincirleri ne kadar kabahatli?

fast-food tüketiminin en yoğun olduğu yerlerde, aynı zamanda obezitenin de rekor seviyede olması tesadüf mü? fast-food üreticilerine, özellikle de mcdonald’s yetkililerine göre firmalarının bu konuyla ilgili en küçük bir sorumluluğu yok.

3 yıl önce 14 ve 19 yaşındaki iki genç kız, yaşadıkları obezite sorunlarından ötürü mcdonalds’a dava açtılar. mcdonalds’ın avukatları kızların şişmanlıklarının sebebinin ürünleri olduğunun ispatlanamayacağını öne sürdüler ve davayı düşürdüler.

“ şişir beni ” nin aynı zamanda yönetmeni de olan morgan spurlock bunun üzerine mcdonalds’ın iddiasını çürütmeye yönelik bir deney için gönüllü kobay oldu. spurlock 30 gün boyunca mcdonalds’da satılmayan hiçbir şey yemeyeceği ve kasiyerlerin soracakları her “ büyük seçim ister misiniz ? ” sorusuna evet diyeceği bir diyete girdi. morgan daha diyetin 21. günündeyken vücudundaki pek çok değer tehlike sınırlarını aştı. 30 günlük bu rejim yönetmene 12 kiloya mal oldu.

diyet sonunda morgan’ın karaciğer değerleri bir alkoliğinki ile eşdeğerdi. “ şişir beni ” sağlığı doktorlarca tescilli sıradan bir insanın 30 gün boyunca kimyasal olarak işlenmiş gıdalara maruz kalınca vücudunun ne gibi tepkiler verdiğini şok edici bir biçimde ortaya koymakla kalmıyor; izleyiciye küresel bir tehdit olan fast-food kandırmacasının iç yüzünü de göstermiş oluyor.

what would happen if you ate nothing but fast food for an entire month? filmmaker morgan spurlock does just that and embarks on the most perilous journey of his life. the rules? for 30 days he can’t eat or drink anything that isn’t on McDonald’s menu; he must wolf three squares a day; he must consume everything on the menu at least once and supersize his meal if asked. spurlock treks across the country interviewing a host of experts on fast food and an equal number of regular folk while chowing down at the golden arches. spurlock’s grueling drive-through diet spirals him into a physical and emotional metamorphosis.

türkçe altyazılı / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/199012235/Super.Size.Me.LiMiTED.DVDRip.XviD-ALLiANCE.part1.rar
http://rapidshare.com/files/199020663/Super.Size.Me.LiMiTED.DVDRip.XviD-ALLiANCE.part2.rar
http://rapidshare.com/files/199028533/Super.Size.Me.LiMiTED.DVDRip.XviD-ALLiANCE.part3.rar
http://rapidshare.com/files/199036426/Super.Size.Me.LiMiTED.DVDRip.XviD-ALLiANCE.part4.rar
http://rapidshare.com/files/199044360/Super.Size.Me.LiMiTED.DVDRip.XviD-ALLiANCE.part5.rar
http://rapidshare.com/files/199051704/Super.Size.Me.LiMiTED.DVDRip.XviD-ALLiANCE.part6.rar
http://rapidshare.com/files/199003700/Super.Size.Me.LiMiTED.DVDRip.XviD-ALLiANCE.part7.rar

türkçe altyazı / turkish subtitle:

http://rapidshare.com/files/392200169/sisir_beni.rar

ya da / or:

http://www.mediafire.com/?4mulgy3mngz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: